GasztroBaráth

Kossuth kifli

Tegnap a Kossuthkifli című, nemsokára induló tévésorozat sajtótájékoztatóján jártam, és miközben az isteni nassolnivalókat kóstolgattam, azon járt az eszem, hogy miért nincs Kossuth kifli? Aztán, mivel olvastam a regényt, hamar rájöttem, hogy azért, mert a gasztroleírásokban gazdag szövegben a bejgliről van szó, viszont akkorra már beleette magát a gondolat a fejecskémbe, hogy nekem bizony Kossuth kiflit kell sütnöm! Alighogy hazaértem, rávettem magam a netre receptügyben, jól ledöbbentem azon, hogy milyen egyszerű süteményről van szó. Végül úgy döntöttem, ha már desszert, akkor ártson, és nem egy egészséges változatra esett a választásom, hanem egy igazi, jó értelemben vett falusi változatra (=nem spórolnak a hozzávalón, benne van minden íz, aminek benne kell lennie, igazi nagymamaillatú finomság). Karácsonyra kaptam meg az “Ízőrzők” című tévésorozat könyvváltozatát, ebben leltem rá erre a leírásra, Tápióbicskén így készítik a Kossuth kiflit. Annyiban nem voltam autentikus, hogy kihagytam az eredetiben szereplő karamellizált cukor öntetet, maradtam az egyszerűbb változatnál. Nem csalódtam, mennyeien finom lett a végeredmény!
Nem véletlenül sütik olyan sokszor Tápióbicskén a Kossuth kiflit. A település neve örökre összeforrott az 1848-49-es szabadságharc győztes csatájának emlékével. A határában elterülő homokbuckákon és mocsarakban zajlott 1849. április 4-én a tavaszi hadjárat egyik nevezetes összecsapása. Öldöklő küzdelem folyt a Tápió folyó egyetlen átkelőhelyéért, egy fahídért. A helyiek minden évben, a csata napján újra eljátsszák a hősies küzdelmet, tisztelegve a katonák emléke előtt. A régmúlt tisztelete a gasztronómiában is megmutatkozik, gyűjtik és készítik is a korhoz kötődő recepteket, ételeket, így a Kossuth kiflit is. 
Kossuth kifli
Hozzávalók:
– 6 tojás
– 30 dkg (barna, nyírfa) cukor 
– fél csomag sütőpor
– 30 dkg liszt
– 30 dkg puha vaj (egészséges változatban kókuszzsír, kókuszolaj, kinek mi tetszik)
– 20 dkg dió 
Elkészítés:
A tojásokat szétválasztjuk. A fehérjéből kemény habot verünk. A sárgáját habosra keverjük a cukorral, majd hozzáadjuk a puha vajat. Egy kis tálban összekeverjük a lisztet és a sütőport, a felét hozzáadjuk a tojásos keverékhez, mehet hozzá a fehérjehab fele, majd a lisztes keverék másik fele, végül a hab másik fele kerül bele a tésztába. 
Egy nagy gáztepsit kibélelünk sütőpapírral, rásimítjuk a tésztát. A diót durvára vágjuk, megszórjuk vele a tetejét. Betoljuk a 180 fokra előmelegített sütőbe, kb. fél óra alatt készre sütjük (tűpróba!). Kihűtjük, majd pogácsaszaggatóval félhold alakú formákat vágunk (elsőre nem fog menni, próbálkozni kell, hamar rá lehet jönni a technikára). Ebből a mennyiségből két tálca süti lesz, ami elvileg sokáig nem szárad ki, de szerintem ezt mi ezt nem fogjuk megtudni, mert nagyon fogy…
Jó étvágyat!

Kommentek

(A komment nem tartalmazhat linket)


Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be:

A Google és Facebook belépéssel automatikusan elfogadod felhasználási feltételeinket.

VAGY


| Regisztráció


Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!